Powrót na forum

Dodaj odpowiedź

  poprzedni wątek | następny wątek  
Autor Temat:     Problemy z rentą przy HD
ania-rybka 2005-01-21 04:46
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Hej hej!
Dostałam dziś takiego maila:

Jestem dziennikarzem gazety ABC, lokalnego pisma ukazującego sie na terenie byłego województwa leszczyńskiego. Przygtowuję tekst chorej na pląsawicę. Skupiam sie jednak nie tyle na chorobie, ale na problemach (ogromnych) z uzyskaniem renty. Rodzeństwo i dzieci walczą od kilku lat dla niej o rentę, ale ZUS odmawia. Odmówił przyznania zwykłej renty chorobowej, a prezes ZUS dwukrotnie odmówił przyznania renty specjalnej tłumacząc między innymi, że choroba nie objawiła się przed 18 rokiem życia. Tymczasem rodzina tłumaczy, że badania genetyczne wykrywające chorobę Huntingtona można wykonać dopiero po ukończeniu 18 roku życia. Nie potrafię jednak zweryfikować tej b. ważnej informacji. Czy Panstwo coś możecie powiedzieć na ten temat lub odesłac do kompetentnej osoby?
Pozdrawiam"

Człowiek dostał już numer tel. do instytutu na Sobieskiego, ale zadziwiła mnie ta sytuacja... Mój Robert doostał od razu pierwszą grupę z dodatkiem opiekunczym... Czy wielu z Was słyszało takie koszmarne historie, że na HD odmawiają przyznania renty? Co za cholerny kraj!


luiissaa 2005-01-21 06:01
e-mail

woj.: zachodniopomorskie

Tak. U mnie jest ten sam problem. Moja mama nie dostała renty. Tyle, że u nas to już wogóle jest pokręcone. Nie bede sie teraz o tym rozpisywać, ale w kazdym razie chodzi o to, że w ciagu kilku lat kiedy moja mama juz nie pracowała(objawy HD)zmieniły sie przepisy etc itd...Zawiła i długa historia, szkoda nerwów. Tata sądził sie już w Szczecinie, ale przegrał. Powiedział mi ostatnio, że do końca życia będzie się z nimi sądził, aż w końcu wygra. Bo to tak naprawde nei chodzi nam o te pieniadze, bo co oni by dali, marne 300zł??Moze troche wiecej, ale chodzi o sprawiedliwosc i sam fakt. Teraz kolej na Warszawe. Jak się znowu nie uda, no to przyjdzie kolej na Strasburg. Pierwsza sprawa w Warszawie dokładnie tego samego dnia, kiedy odbieram wyniki, tj 9 luty. Ehhh....no comment.


Piotr Z 2005-01-21 06:35
e-mail
NS
woj.: małopolskie

Koszmarny kraj (pewnie nie cały).
Moja żona dostała rentę na schizofrenię, zanim dosownie zmusiłem lekarzy do skierowania na badanie na HD. Gdy dostaliśmy wynik testu na HD to poszedłem od razu do ZUS, bo myslałem, że dostanie stałą. Bylismy już w międzyczasie trzy razy na komisjach i nie moge sie "doprosić" stałej renty (chyba w ZUSie mają większą wiarę w cuda niż w kościele Bożym). W tym roku juz zawalczę, nawet gdyby trzeba było jechać z odwołaniem do Krakowa.
dotta 2005-01-21 12:25

woj.: mazowieckie

"Tymczasem rodzina tłumaczy, że badania genetyczne wykrywające chorobę Huntingtona można wykonać dopiero po ukończeniu 18 roku życia." - drobny komentarz, badania diagnostyczne mozna wykonać w kazdym wieku - badanie diagnostyczne oznacza, że dotyczy osoby mającej objawy choroby. Ograniczenie wieku po 18 roku zycia dotyczy tylko badań przedobjawowych.

Iza 2005-01-21 13:47
e-mail

woj.: małopolskie

ja już pisałam Wam o tym jakie kłopoty miała moja Mama.
Kiedy pierwszy raz stawała na komisji rentę dostała, ale bez dodatku pielegnacyjnego.na rok.
Potem druga komisja i znowu niekorzystna decyzja.
Walka w sądzie.
Tym razem się udało - renta dozywotnia, ale nie ta grupa, która powinna być.
Wiem, ze grup już nie ma, ale są jej odpowiedniki w nazewnictwie, a to jest ważne, przy krozystaniu np. z ulg PKP itd i chyba też wyskości renty.
Podejrzewam, ze rodzina tej Pani, która jest chora starała się również o tzw. rentę socjalną.
I tam rzeczywiście sa takie przepisy, ze mozna ją przyznać tylko wtedy kiedy udowodni się, że choroba wystapiła przed 18 rokiem życia.
Ja natomiast wyczytałam w ustawie o emeryturach i rentach taki zapis, że Prezes RM może w szczególnych przypadkach sam zadecydować o przyznaniu renty. W jakichs szczególnych okolicznościach itd.
Może należałoby wykorzystać tę drogę? albo przynajmniej spróbować.
Jurek 2005-01-21 14:01
e-mail
Zabierzów
woj.: małopolskie

Dziwny jest ten kraj, moja żona (też woj. małopolskie) dostała bez problemów rentę (bez badań) najpierw na dwa lata a następnie (po przedstawieniu badań) bezterminowo i z dodatkiem opiekuńczym.
Życzę powodzenia w walce z głupotą urzędników, gdyż przykład Roberta i mojej żony świadczą, że jest to wszystko kwestia interpretacji przepisów.
Iza 2005-01-21 14:06
e-mail

woj.: małopolskie

mam:

Świadczenia przyznawane w szczególnym trybie
Art. 82. 1. Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.


USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych


Jurek 2005-01-21 14:39
e-mail
Zabierzów
woj.: małopolskie

Izuś jesteś nieoceniona, chodząca księga wiedzy i mądrości
Lucjan35 2005-01-21 14:41

woj.: pomorskie

Z opisow wynika ze co ZUS to inne orzeczenia.W przypadku mojej siostry pierwsze orzeczenie to zaliczenie do przyznania lekkiego stopnie niepelnosprawnosci na okres 2 lat.Nastepnie odwoleanie do sadu i sad uchylil postanowienie w calosci i zaliczyl siostre do umiarkowanego stopnie niepelnosprawnosci.Uznal ponadto ze niepelnosprawnosc datuje sie od urodzenia i ma charakter trwaly.Orzeczenie wydal na stale.W zwiazku z tym siostra otrzymuje rente tzw socjalna plus dodatek opiekunczy.Pierwsze orzeczenie wydal Powiatowy Zespol d/s Orzekania w Malborku.Drugie Wojewodzki Zespol ....w Gdansku.Z perspektywy czasu to widze ze od wszystkich orzeczen nalezy sie odwolywac az do orzeczenia tzw pierwszej grupy i dodatku opiekunczego.Widac poprostu ze bez walki nic sie nie osiagnie.Wolna amerykanka.
Iza 2005-01-21 14:55
e-mail

woj.: małopolskie

nie pomyślałam o tym wcześniej, ale rzeczywiście dla osób, które np. nie pracowały być może jest szansa uzyskania renty socjalnej, jesli nie ma szans na rentę zusowską z tytułu niezdolności do pracy.
Bo tak jak pisałam, ale tego nie wiem na pewno, bo miały zmienić sie przepisy ( keidyś rozmawiałam z dyrektor PCPR), jezeli udowdni się, że niepełnosprawnośc powstała przed 18 rokiem zycia to taką rentę mozna dostać. Są to kwoty bardzo niewielkie.
Tylko czy szanowna komisja weźmie pod uwagę, że nosi się gen od początku życia, a objawy wystepują później?
no właśnie - obawiam się, że nie, ale próbować można.
doti 2005-01-21 14:56
e-mail

woj.: pomorskie

Moja mama już przy pierwszej komisji otrzymała pierwszą grupę z opieką. Może to dla tego, że rentę wypłaca jej KRUS a nie ZUS?

Iza 2005-01-21 15:02
e-mail

woj.: małopolskie

i jeszcze trochę przepisów:Art. 4. 1. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1) przed ukończeniem 18. roku życia;
2) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
3) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
2. Osobie, która spełnia warunki określone w ust. 1, przysługuje:
1) renta socjalna stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
2) renta socjalna okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
3. Renta socjalna okresowa przysługuje przez okres wskazany w decyzji jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem".

. Renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury, uposażenia w stanie spoczynku, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej lub pobierającej świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych, renty strukturalnej, a także osobie uprawnionej do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
2. Renta socjalna nie przysługuje osobie będącej właścicielem lub posiadaczem (samoistnym lub zależnym) nieruchomości rolnej w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Osobie będącej współwłaścicielem nieruchomości rolnej nie przysługuje renta socjalna, jeśli udział tej osoby przekracza 5 ha przeliczeniowych.


Art. 11. 1. Postępowanie w sprawie przyznania renty socjalnej wszczyna się na podstawie wniosku osoby ubiegającej się o rentę socjalną lub jej przedstawiciela ustawowego.
2. Postępowanie w sprawie przyznania renty socjalnej wszczyna się również na wniosek innej osoby albo kierownika ośrodka pomocy społecznej, działających za zgodą osób, o których mowa w ust. 1.


A przepisy określające jakie dokumenty należy złozyć ubiegając się o rentę socjalną znajdziecie tu:


Dz.U.03.170.1656
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 26 września 2003 r.
w sprawie przyznawania renty socjalnej
(Dz. U. z dnia 30 września 2003 r.)


Iza 2005-01-21 15:06
e-mail

woj.: małopolskie

generalnie to myslę, że Pan dziennikarz powinien napisać,że wśód lekarzy panuje totalna niewiedza na temat HD, co skutkuje właśnie krzywdzeniem chorych ludzi.
O takich problemach trzeba psiać - media mają ogromną siłę.
Możesz Aniu przekazać moja prośbe Panu redaktorowi?:)i podziękowanie za zajęcie się problemem.
ania-rybka 2005-01-22 00:31
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Dziennikarz odpisał, że nie może się dodzwonić pod nr tel. jaki mu podałam. Luzia, m - możecie mi tu podać nr pod który same dzwoniłyście by umówić się na badanie?

luiissaa 2005-01-22 02:28
e-mail

woj.: zachodniopomorskie

Aniu moge Ci podac jutro nr, bo teraz nie mam przy sobie....tata ma w pracy całą teczkę z dokumentami.
Zszywka 2005-01-24 05:29
e-mail
Piaseczno
woj.: mazowieckie

A może to jest dobry temat do gazetki? Przepisy prawne + osobiste historie dot. uzyskiwania świadczeń.

Pozdrówka dla wszystkich!
ania-rybka 2005-01-24 21:57
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Właśnie dostałam od Luizy na maila ale wkleję, bo może komuś się przydadzą:

To są numery do Instytutu do Warszawy:

Instytut:(0-22)458-26-10

Dr Zdzienicka:(0-22)458-25-27
Maria Słożyńska 2005-01-25 04:06
Tylewice
woj.: lubuskie

Jestem siostrą osoby, o której jest mowa w artykule gazety ABC. Od roku 2002 sistra ubiega się o rentę bez skutku. Chcielibyśmy wiedzieć czy jest osoba, która mogłaby nam pomóc w sprawie uzyskania renty i opieki medycznej nad siostrą w rejonie Wielkopolski i w jaki sposób.porosimy o kontakt telefoniczny : (0-65)540-97-49
Maria Słożyńska 2005-01-25 04:18
Tylewice
woj.: lubuskie

Chciałam dodać, że moja siostra ma przepracowane ponad 20 lat pracy.

Iza 2005-01-26 14:17
e-mail

woj.: małopolskie

Jeżeli ma przepracowane 20 lat pracy to ja naprawdę nie rozumiem w czym problem.
Dlaczego nie dostaje tej renty?
czyżby jakieś braki w dokumentacji?
Mario, proszę napisać coś więcej żebyśmu mogli coś doradzić.
ula 2005-01-26 20:56
e-mail

woj.: podlaskie

Witajcie!
Sprawa renty siostry Marii jest podobna do przypadku mego kolegi.
Problem polega na tym, że ZUS nie przyznał mu prawa do renty ponieważ choroba (niezdolność do wykonywania pracy) musi powstać w czasie stosunku pracy lub w ciągu 18 miesięcy od jego ustania, a on w tym czasie nie pracował.
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych
Art. 57. 1. Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:
1) jest niezdolny do pracy;
2) ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy; tj. w ciągu 10 lat udowodni 5 lat
3) niezdolność do pracy powstała w okresach .... (stosunku pracy) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
2. Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się do ubezpieczonego, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy.
Mój kolega ma przerwę w zatrudnieniu, bo po prostu od kilkunastu lat nie pracuje, a lekarz orzecznik ZUS uznał, że choroba powstała w okresie kiedy pozostawał bez pracy i z tego powodu ZUS nie przyznał mu prawa do renty.
Należałoby zadać pytanie co ze składkami pobieranym przez ZUS przez okres pracy ok. 20 lat zatrudnienia ???
Wszyscy wiemy jak jest sytuacja na rynku pracy i ilu ludzi straciło pracę, bo zostali zwolnieniu w wyniku likwidacji zakładów pracy itp, a znalezienie pracy przez osobę w wieku 40 ? 50 lat graniczy z cudem, bo pracodawca woli zatrudnić młodą osobę.
Lekarz orzecznik ZUS uznał, że mój kolega jest częściowo niezdolny (IIIgr) przez okres 3 lat. Chyba po 3 latach nastąpi kolejne cudowne uzdrowienie.
Natomiast zdaniem lekarza orzecznika o orzekaniu stopnia niepełnosprawność jest on całkowicie niezdolny do pracy i potrzebuje opieki.


Iza 2005-01-26 21:11
e-mail

woj.: małopolskie

a więc o to chodzi....
no niestety przepisy są bezwzględne i trudno winić nawet pracowników ZUS- u , w tym wypadku.
Po prostu postepują zgodnie z przepisami.
W tym wypadku radziłabym wykorzystac to o czym pisałam powyżej, złozyć wniosek do Prezesa RM powołując sie na cytowany artykuł ustawy.Jedyna nadzieja.

Iza 2005-01-26 21:14
e-mail

woj.: małopolskie

no ale zaraz... czytam tu włąśnie o okresach składkowych...
Przecież siostra Marii ma przepracowane 20 lat pracy, więc rentę powinna dostać.
Czy ja coś źle pojmuję?
Iza 2005-01-26 21:15
e-mail

woj.: małopolskie

aaa... żeby nikt mnie źle nie zrozumiał, pisząc o pracownikach miałam na mysli pracowników administracyjnych a nie lekarzy orzeczników, bo to juz całkiem inna kwestia.
Iza 2005-01-26 21:20
e-mail

woj.: małopolskie

a błędne orzeczenia w kwestii HD przez lekarzy orzeczników to po prostu uważam wynik ich niewiedzy na temat choroby.
I tutaj mamy kochani misję do spełnienia.
Moja Mama przy pierwszej komisji była nawet konsultowana z neurologiem, pomimo wyniku rezonansu magnetycznego ( uszkodzenie mózgu) dostała rentę tylko na rok.
czasem naparwde ręce opadają, ale co robić.
Trzeba o tym jak najwięcej pisać i mówić. Nie ma wyjścia.
Dorota 2005-01-27 02:51
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Mój mąż też otrzymał rentę na dwa lata tzw.2 grupa, bez zasiłku pielęgnacyjnego
,a ponieważ HD było dla nas wielkim szokiem,przegapiłam termin odwoławczy .Następną komisje ma w pażdzierniku 2005r. i teraz nie odpuszczę jak nie przyznają 1 grupy i pielęgnacyjnego. Tak na marginesie to Wojtek upada już na schodach ,a czasem na prostej drodze.
jarek 2005-01-27 04:38
e-mail
police
woj.: zachodniopomorskie

jacyś bezlitosni ci orzecznicy,az mnie zatrzesło
Iza 2005-01-27 13:59
e-mail

woj.: małopolskie

Dorota, koniecznie trzeba walczyć.
Ja juz pisałam, moja Mama walkę w sądzie wygrała.
Zresztą to nie dotyczy tylko HD.
Orzecznicy liczą na to, że ludzie się nie będą odwoływać, bo przecież masa jest ludzi, która nawet nie wie jak to zrobić, jak napisać odwołanie, nie ma im kto pomóc i to na tym ZUS często wygrywa.
Nie wolno Wam przyjmować takich orzeczeń !!!! Trzeba się odowływać.
Skądinąd jest to dobry i potrzebny temat na artykuł do gazetki.
Zeby ludzie wiedzieli, że trzeba walczyć do końca!!!!
Pozwolicie wykrzystać swoje wpisy na forum do tego artykułu?
a ja spróbuję go napisać.
ula 2005-01-27 21:20
e-mail

woj.: podlaskie

Dorotko, jesli chodzi o zasiłek pielęgnacyjny, to proponuje nie czekać do października tylko złozyc wniosek do Powiatowego Zespołu d/s Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. W moim mieście jest on przy Miejskim Osrodku Pomocy Społecznej. Jesli lekarz orzecznik uzna znaczny stopień, a pewnie tak będzie,należy złożyc wówczas do ZUSu wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego.
Izo, myśle,ze jesli nikt nie zgłosi sprzeciwu co do wykorzystania tego co wczesniej napisał, to będzie znaczyło, że się zgadza.

Maria Słożyńska 2005-01-28 02:21
Tylewice
woj.: lubuskie

Moja siostra przepracował 21 lat i 3 miesiące składkowe, z tym że w ciągu ostatnich 10 lat ma uznane przez ZUS 2 lata i 3 miesiące. W maju 2002 zawieźliśmy siostrę na oddział neurologii doktora Lisa w Nowej Soli, gdzie w wypisie szpitalnym stwierdził on;Po badaniach tomografii komputerowej głowy oraz obserwacjach wykluczył całkowicie pląsawicę. A w rozmowie z nami powiedział, że to my ( rodzina chorej ) jesteśmy chorzy i nadopiekuńczy a siostra jest zdrowa, i tą opinią (naszym zdaniem) sugerował się właśnie orzecznik ZUS-u nie przyznając siostrze renty. W sierpniu 2002 badania DNA potwierdziły nasze obawy o HD u siostry. Nadmieniam jednocześnie iż siostra przebyła 4 komisje ZUS z negatywnym orzeczeniem 1 o rentę socjalną- orzeczenie negatywne, Sąd Pracy 2 razy prezesa ZUS-u w Warszawie, teraz sprawa jest rozpatrywana 3 raz u Prezesa ZUS.Orzecznik ZUS-u potrakt5ował chorobę HD jako chorobę nabytą z dniem pierwszego pobytu w szpitalu siostry w Nowej Soli a nie jako chorobę genetyczną.
Maria Słożyńska 2005-01-28 02:24
Tylewice
woj.: lubuskie

W chwili obecnej stan zdrowia siostry pogarsza się z tygodnia na tydzień.

Iza 2005-01-28 13:37
e-mail

woj.: małopolskie

ech, to brzmi jak jakis absurd normalnie.
Co to za lekarz ten z Nowej Soli?
Nie znam się na innych chorobach neurlogicznych, ale o HD wiem już wiele, a osoby z HD wyglądają tak charakterystcznie... mozna byłoby powiedzieć, jakby były z jednej rodziny. Jak mozna się tak pomylić???.
Co to za orzecznicy????
Moja Mama jak była na pierwszej komisji - jeszcze bez podejrzeń o HD, ale z wynikiem rezonansu ( uszkodzenie mózgu) to od razu lekarz powiedział, ze renta się nalezy bezwzględnie.
Inna sprawa, ze przyznał ja tylko na rok - co też trochę absurdalne jest.
Ale przyznał co prawda bez dodatku pielegnacyjnego, ale jednak...
Iza 2005-01-28 14:15
e-mail

woj.: małopolskie

Chciałam Wam jeszcze wyjaśnić jedną rzecz, której może sama do końca nie rozumiem, ale przy niezdolności do pracy mamy do czynienia z dwoma świadczeniami.
Zasiłkiem pielęgnacyjnym i dodatkiem pielęgnacyjnym.
jesli chodzi o kwotę jest ta sama - no i warunek przyznania - całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Spróbuję sie dowiedzieć jak to z tymi dodatkami jest.
Jedno wiem na pewno - jesli ktoś dostaje dodatek pielegnacyjny do renty przyznanej w ZUS to na pewno nie przysługuje mu zasiłek pielęgnacyjny.
DODATEK PIELĘGNACYJNY
Dodatki do emerytur i rent
Art. 75. 1. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. Dodatek pielęgnacyjny wynosi 144 zł miesięcznie.
3. Kwotę dodatku, o którym mowa w ust. 2, podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY

Art. 16. 1. Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
1) niepełnosprawnemu dziecku;
2) osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
3) osobie, która ukończyła 75 lat.
3. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
4. (15) Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 144,00 zł miesięcznie.
5. (16) Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane przez tę instytucję świadczenia częściowo lub w całości finansowane są z budżetu państwa albo z Narodowego Funduszu Zdrowia.
6. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.Z tego co przed chwilą ustaliłam jeśli osoba niepełnosprawna nie dostała z zus dodatku pielegnacyjnego może stanąć przed Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności ( to jest jednostka organizacyjna powiatu, więc szukajcie jej przy starostwach, a w miastach na prawach powiatu przy Urzędach Miast) i starać się o zasiłek.
Powodzenia.
144 zł brutto, nie jest to może zawrotna kwota, ale niby dlaczego sie o nią nie strać?
zawsze można za nią kupić choć częśc leków.
Iza 2005-01-28 14:17
e-mail

woj.: małopolskie

aha, zasiłek pilegnacyjny nie jest wypłacany przez ZUS tylko przez gminy.
Iza 2005-01-28 14:35
e-mail

woj.: małopolskie

ech, chyba trochę namieszałam. Nie tyle ja co Pani co udzielała mi informacji ( niestety nie była chyba zbyt kompetentna).
Wydaję mi się, że jednak zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko osobom niepełnosprawnym , u których niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia ( ten wypłacany przez urzędy gmin).
Tak podjerzewałam, bo cos mi tu w tym wszytskim nie gra.
Ale dowiem się na 100% i przekażę Wam informację pełną i pewną.
Iza 2005-01-28 15:59
e-mail

woj.: małopolskie

już wiem...
niestey jest tak jak przypuszczałam.
O dodatek pielegnacyjny trzeba się starać w ZUS, a zasiłek w urzędach miasta albo gminy.
Rozmawiałam z panią z Urzędu Miasta.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie dorosłej tylko w wypadku kiedy niepełnosprawność powstała przez ukonczeniem 21 roku zycia.
Nie sadzę żeby lekarz uznał, że posiadanie genu HD to juz jest niepełnosprawność od dziecka, bo wiadomo ze gen się ma, ale obajwy i niepełnosprawność ujawniają sie później.
Wszystko też zalezy od interpretacji lekarza...
Pani poradziła, żeby udać się do ZUS i znaleźć zyczliwą osobę, która doradzi, bo byc moze mozna starać się o dodatek pielegnacyjny niezaleznie od stawania przed lekarzem orzecznikiem.
Z tego co wiem jest tez taka możliwość, żeby składac ponowny wniosek jesli stan zdrowia się pogorszy, tylko tam są tez jakies terminy.Dlatego najlepiej znaleźć kogoś w Zusie, kto doradzi.
Nie watpię, że znajdzie sie tam choć jedna zyczliwa osoba.
PowodzeniaMaria Słożyńska 2005-01-30 19:27
Tylewice
woj.: lubuskie

Siostra w 2003 roku miała komisje lekarską o grupę o niepełnosprawności otrzymała pierwszą grupę niepełnosprawnej . Z tego tytułu z opieki szwagier otrzymuje 144zł opiekuńczego i od maja 2004 roku z opieki siostra otrzymuje stały zasiłek. Nie chodzi nam o pomoc z opieki lecz o rente , która jej się należy. Przez 20 lat były odprowadzane składki .Przez jedno głupie orzeczenie ,że choroba jest nabyta siostra nie może uzyskać renty.W tej chwili jesteśmy tak zdesperowani ,że chcemy podac do sądu ze stopy prywatnej orzecznika orzekającego na pierwszej komisji.
dotta 2005-01-30 21:16

woj.: mazowieckie

czy zwróciliścis sie Panstwo do Instytutu Psychaitii i Neurologii do Poradni Genetycznej o wystawienie opinii, że choroby genetycznej takiej jak Huntington nie mozna traktować jako nabytej pomomo późniejszego wystąpienia (bo taki jest jej przebieg), może może też pomóc regionalny konsultant czy to neurolog czy genetyk
Maria Słożyńska 2005-01-31 02:50
Tylewice
woj.: lubuskie

Mieliśmy opinie z Instytutu genetyki . Siostra lerzała w Wraszawie na oddziale psychiatrii i neurologii, na trzecia komisje mieliśmy opinie z tego oddziału . Cały czas była podrzymywana opinia orzecznika pierwszej komisji ,że jest choroba nabyta i jest częściowo niezdolna do pracy.
Wiktoria 2005-01-31 14:28

woj.: śląskie

Pani Maria pisze, że wyniki robione w Nowej Soli u jej siostry nie wykazaly choroby. Jak to mozliwe, ze tomografia komputerowa glowy nie wykazala zmian skoro objawy juz byly ???
m 2005-02-02 19:15
e-mail

woj.: mazowieckie

Trochę odbiegnę od tematu. Na stronie Stowarzyszenia jest przekręcony numer tel do Poradni Genetycznej w IPINie. Wysłałam maila na adres znajdujący się na stronie, ale nic się nie zmieniło. Podejrzewam, że co jakiś czas ktoś wykręca ten zły numer (tak jak ja i ania r) i nie wie co się dzieje... Kto zajmuje się poprawianiem błędów na stronie? Może wysłałam maila na zły adres?
Iza 2005-02-02 19:54
e-mail

woj.: małopolskie

m co tam u Ciebie? że tez odbiegnę od tematu, odezwij się.
elżbieta gozik 2006-03-20 01:46
gorzów
woj.: małopolskie

oso bez ba niepelnosprawna od dziecinstwa
Elzbieta II 2006-08-19 22:20
Warszawa
woj.: mazowieckie

odswiezylam watek rent, bo zamierzam skladac wniosek o zmiane grupy inwalidzkiej. Czy wiecie od czego zacząc?.Brat ma przyznana przez Zus
"niezdolny do pracy" dawna II grupe-czyli bez dodatku pielegnacyjnego- na szczescie bezterminowo.
Gośka 2006-08-19 22:33

woj.: warmińsko-mazurskie

pozdrawiam wszystkich.


Gośka 2006-08-19 22:35

woj.: warmińsko-mazurskie

Odzywam sie Aniu jak prosilas...zyje, nic mi nie jest;)chyba

Ula 2006-08-19 23:10
e-mail

woj.: podlaskie

Elu,
w poniedziałek podpytam kleżankę która pracuje w ZUS-ie i Ci napiszę
Elzbieta II 2006-08-20 00:47
Warszawa
woj.: mazowieckie

dzieki serdeczne
Iza 2006-08-20 16:00

woj.: małopolskie

Na pewno powinnaś mieć zaświadczenie od lekarza o niezdolności do samodzielnej egzystencji.Wtedy muszą dać ten dodatek. Z tego co pamiętam to jest coś około 150 zł.
Ale zapytam siostry, ona składa te wnioski w ZUS.
Lucjan 35 2006-08-20 21:47

woj.: pomorskie

Witam .Moge Ci Elzbieto podpowiedziec jak ja robie pomagajac mojej chorej siostrze zalatwiac cokolwiek w urzedach.Do wszelkiego rodzaju skladanych wnioskow zalaczam opis "naszej choroby" , broszury itp .A np.w Twojej sprawie moznado do woniosku zalaczyc np orzeczenia innych chorych celem uswiadomieniakomisji ze ludziew podobnych sprawach maja poprzyznawane dodatki i np orzeczenia o uznaniu choroby od dzieka.Taką np decyzje wydal sad w Gdyni rozpatrujac odwolanie mojej siostry.Mozesz sie nad takim rozwiazaniem zastanowic.Zaszkodzic na pewno by nie zaszkodzilo.Jakby co o taka decyzje moge skserowac i Ci przeslac.
Iza 2006-08-21 03:04

woj.: małopolskie

Moja siostra miała wspomniane powyżej zaświadczenie plus wniosek i wystarczyło do przyznania dodatku pielęgnacyjnego.
Powodzenia w walce z Zusem, bo niestety to jest walka.
Ula 2006-08-21 17:44
e-mail

woj.: podlaskie

Elu,
Do ZUS-u należy złożyć druk N-9, który wypełnia lekarz, i jeszcze jeden, który wypełnia sam zainteresowany chyba N-8, ale w informacji ZUS na pewno powiedzą dokładnie. I w zasadzie to wszystko co bezwzględnie potrzebne do ubiegania się o dodatek pielęgnacyjny.
Nie wiem w zasadzie do jakich celów potrzebne jest orzeczenie o I grupie, czy tylko do dodatku, czy jeszcze do innych celów, bo kwota świadczenia przy I i II jest taka sama.
Jeśli chodzi tylko o dodatek pielęgnacyjny , to proponuję złożyć jednocześnie dokumenty do Orzecznika ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności, który jest przy MOPS.
Jedno nie wyklucza drugiego, a szansę na przyznanie zasiłku są większe niż na dodatek w ZUS- ie. Kwota jest ta sama , a niedogodność polega tylko na tym, że jest on wypłacany w MOPS-ie, a nie przy rencie.


Magda B. 2006-08-23 04:56
e-mail

woj.: małopolskie

Co do renty...
tatka ma stal rente stara II grupe, po wynikach badan i potwierdzeniu HD zdecydowalam, ze skladamy wniosek o zmiane grupy. Podyktowane bylo to i dodatkowym groszem (dodatek pielegnacyjny) jak i innymi korzysciami z tego wynikajacymi.
Tak jak kiedys wspomnialam pani doktor na wnioku do ZUS-u napisala, ze pacjent nie jest w stanie sam stawic sie na komisji
Przyjechal Pani z ZUS-u (bez wczesniejszego umawiania sie, z zaskoczenia)skoro swit zaraz po 8 rana i jak nigdy tata jej otworzyl drzwi (w pizamie), bo myslal, ze to mamusia wraca od lekarza.
Wyobrazcie sobie, ze Pani zadala jedno pytanie mojemu choremu tacie "jaki mamy dzis dzien??" po czym kazal mu podpisac, ze byla. tat nie podpisal, bo nie jest w stanie, to Pani byla wielce oburzona, ze bedzie sie musiala jeszcze raz fatygowac, jak bedzie mama.
Czy to nie kretynstwo. Przeciez Hadecy nie sa uposledzeni umyslowo, kojarza fakty owszem z opoznieniem.
Teraz czekamy na decyzje.
Dam znac jak poszlo
ania-rybka 2006-08-23 05:00
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Daj, daj - będziemy wyczekiwać wieści!
Elzbieta II 2006-08-24 14:38
e-mail
Warszawa
woj.: mazowieckie

bardzo dziękuję wszystkim za odpowidzi Gosi, Izie,
Lucjanowi35, Uli, Ani-Rybce, Magdzie.
odezwę się może w przyszłym tygodniu -problemy zdrowtne.
Lucjanie dziękuję za propozycję wysłąnia faxem -
odezwę się ......
Magda B. 2006-08-29 03:09
e-mail

woj.: małopolskie

Kochani jak narazie otrzymalismy orzeczenie orzecznika i jest ono POZYTYWNE:) Teraz czekamy juz na to co najbardziej nas interesuje czyli sama decyzje ZUS-u.

Wiecie co, dziwne to wszystko - ciesze sie, ze uznali tate za "niezdolnego do samodzielnej egzystencji", a przeciez ja bym wolala, zeby mogl jezdzic ze mna na rowerze, zeby mogl bawic sie ze swoimi wnukami tak jak kiedys z moim rodzenstwem i ze mna. Dziwna radosc, az sie lezka zakrecila w oku.

Spokojnej nocy wszystkim zycze
Iza 2006-08-29 03:26
e-mail

woj.: małopolskie

Znam to uczucie Magda.
Mama była już chora, keidy sama stwierdziła, że musi iść na rentę, ze nie da rady pracować.
Pamiętam jak bardzo na mnie krzyczała kiedy jej powiedziałam, że z rentą nie tak łatwo, ze mija jej pół roku zwolnienia lekarskiego i moga ją zwolnić z pracy.
Krzyczyała na mnie... płakałam...
Ale ja nie wiedziałam wtedy, że to HD, myślałam , zę depresja.
A kto dałby rentę na depresję????
Bałam się co będzie jak ją zwolnią z pracy...
Więc jak lekarz powiedział: renta bez wątpienia się należy odetchnęłam....
Ale była to ulga przemieszana ze strachem... Mama wtedy mieszkała sama i nie miałam pojęcia co robić, co będzie dalej.
Na szczęście dla mnie ( nie ma co ukrywać), na szczęście dla Mamy siostra zdecydowała, że przeprowadza się do Mamy, bo mieszkała kątem u teściów....
Potem była klinika z rozpoznaniem HD i tak to sie zaczęło:(.
tom 2006-09-17 18:16
e-mail
lubuskie
woj.: lubuskie

Wiajcie może troszke odchodze od tematu ala czy ktoś próbował załorzyć polise na życie w firmie ubezpieczeniowej.Jeśli tak co co robiliście kiedy agent ubezpieczeniowy pytał się czy w rodzinie są chorzy na jakieś choroby dziedziczne lub czy ja jestem.
ania-rybka 2006-09-17 19:50
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

tom --> polecam ten wątek:

http://forum-hd.zamki.pl/watek.php?id=6591

Magda B. 2006-09-25 00:44
e-mail

woj.: małopolskie

Witajcie Kochani chcialam Wam tylko przekazac, ze w piatek przyszla decyzja z ZUS-u.
Ciesze sie bardzo, ze jest ona pozytywna (dawna I gr na stale), ale tez mi smutno, bo tak jak kiedys pisalam wolalabym, aby byl zdrowy.
Pozdrawiam
ZUS 2006-09-26 21:18
e-mail
Knurow
woj.: śląskie

Mam problem z rentą??? Jestem po wylewie cięzkiej operacji mam grupe UMIARKOWANĄ i nie mam renty?
Iza 2006-09-26 23:06
e-mail

woj.: małopolskie

nie bardzo rozumiem...
Pan o coś pyta, czy stwierdza, czy oczekuje od nas jakiejś porady?
prosilibyśmy o jaśniesza wypowiedź, bo nie bardzo wiem jak Panu pomóc.
Pozdrawiam
bajkack 2007-08-27 03:06

woj.: dolnośląskie

szczególnie w świetle uchwały siedmiu sędziów z 23 marca 2006 r. (I UZP 5/05, OSNP 2006/19-20/305), stwierdzającej, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy, bez potrzeby wykazywania owego pięcioletniego okresu ubezpieczenia w ciągu dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku. Dlatego też sąd powinien postąpić wbrew woli strony i uznać cofnięcie odwołania za niedopuszczalne, gdyż czynność ta naruszała jej słuszny interes.
Sygn. akt I UK 325/06

januszkord@op.pl 2007-09-10 00:00
poznan
woj.: wielkopolskie

czesc.... Witam wszystkich..... tez to mam razem z depresja .... doradzcie mi jak zaczac te podchody z renta...
Basia 2007-10-09 03:38

woj.: nie chcę podać

Witajcie, mam 16 lat i właśnie mama niedawno mi powiedziała, że mogłabym mieć rente, ponieważ od urodzenia mam obustronny niedosłuch... Czy to możliwe , że teraz mam dostać rente czy to tylko jakieś zabawy????? Dziekuje z góry za odpowiedź
Iza 2007-10-09 16:02

woj.: małopolskie

byc może przysługuje Ci renta socjalna. Zadzwon do Powaitowego Centrum pomocy Rodzinie albo do MOPS w Twoim mieście.
Na pewno będziesz musiała złozyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności.
Basia 2007-10-12 00:40

woj.: nie chcę podać

Aha dziękuje bardzo.. Moja mama byla tam i oni powiedzieli, że moge ją dostać dopiero od 18 roku zycia i jezeli jestem calkowicie niezdolna do pracy... no ale u mnie tak nie jest..
elwira 2007-11-01 00:48
e-mail
lub
woj.: nie chcę podać

czescjestem rowniez w trudnej sytuacji mam (32 lata )mam(problemy z kregoslupem i biodrami lecze sie od 3-lat i chyba czeka mnie operacja bioder mam sie starac o stopien niepelnosprawnosci mam pytanie /? jak nigdy nie pracowalam czy moge sie starac o rente
mikito 2008-06-24 00:53

woj.: podlaskie

przepraszam ze dorwalam sie do forum ,nie jest wytlumaczeniem ze dlugo mnie nie bylo ,nie zabieralam glosu ,nie pojawialam sie na zadnym spotkaniu HD ,ale doprawdy ,zamalo mam czasu ,za zadko jestem w Polsce,za duzo chcem zrobic ,wiele sie nauczyc,a czas mnie goni
Jest kilka jaskolek dodatnich takich jak spokoj o dobra opieke meza,leprze samopoczucie syna.
Dlaczego otworzylam ten watek,?
W zeszlym roku zlozylam dokumenty syna o przyznanie grupy inwalickiej-czekalismy bardzo dlugo ,ale syn dostal tzwII.niestety nie bylo mnie w Polsce wiec nie moiglam odwolac sie od tej decyzji .Lecz nie zmarnowalam tego czesu,wertowalam kazda najmniejsza wiadomosc,co mam zrobic
byl problem moj syn legalnie przepracowal trylko 3lata,byl zarejestrowany jako osoba poszukujaca pracy ,ale sa to lata nie skladkowe .Mimo tego postanowilam sprobowac -wyciagnelam kazda wiadomosc o tej chorobie i wydrukowalam ,nawet duzo tego jest,poniewaz moj syn konczyl nauki po ukonczeniu 18 roku zycia ,wiadomoscta mniala decydujace znaczenie jak sie okazalo ,przy otrzymaniu renty socjalnej .przy skladaniu dokumentow do ZUS,dolaczylam wszystkie informacje zebrane (pani przyjmujaca nawet byla zdziwiona,dlaczego tak duzo) Czekalismy 3 miesiace na komisje lekarska.To prawda bylam bardzo sceptyczna ,moj syn rowniez.Na komisje lekarz poprosil mnie rowniez do srodka(syn byl zdenerwowany wiec zle mowil)Sama wyjasnialam wszystko ,kiedy doiszlo do pytania od kiedy sa objawy wytlumaczylam ze nie wiem dokladnie ,ale z tego co wiem o tej chorobie to byl chory od urodzenia .Pi 20 min .lekarz wreczyl mi decyzje -Igrupa.irenta socjalna -Zeszlo ze mnie powietrze,Syn otrzymal najnizsza stawke ale dla niego tobardzo duzo.uspokoil sie ,jego samopoczucie wzroslo o kilka punktow ,poniewaz syn wymaga opieki osob 2 ,synowa otrzymala dodatek z mopsu,oraz dodatek na dziecko ,ktore zostalo uznane jako specjalnej troski ,wnuczek zostal przyjety do przedszkola,..........jak tu nie byc szczesliwym
Tyle czytalam o problemach z zalatwieniem renty ,a tu prosze
Wszystkim zycze oby takich jaskolek bylo wiecej
Buziaczki i usciski wszystkim

Majka 2008-06-24 03:43

woj.: śląskie

Mikito, czyli ważne jest, żeby mówić, że choroba jest od urodzenia? I dlaczego jest ważne, że uczył się po 18 roku życia? Znowu zasypuję Cię pytaniami, ale niebardzo wiem na czym to polega, a innym też się napewno przyda wyjaśnienie. Pozdrawiam
mikito 2008-06-24 05:30

woj.: podlaskie

cytuje doslownie
calkowita niezdolnosc do pracyw zwiazku z naruszeniem sprawnosci orgonizmu powstalym przed ukonczeniem18 roku zycia lub w szkole wyzszej-przed ukonczeniem 25 roku zycia,lub w trakcie studiow doktoranckich lub aspiratury naukowej.Poniewaz Hd dziedziczy sie ,wiec choroba jest od urodzenia ,a kiedy nastapia objawy ktore uniemozliwia samodzielne funkcjonowanie,???
Wiem jedno moj syn pracowal bardzo krotko,byl zarejewstrowany jakoi bezrobotny ,ale tez niezbyt dlugo z przerwami ,niemniej jednak zostalo to przyjete na plu(spytalam sie doktora ,czy przyjal by pan do pracy kogos kto tak sie zachowuje?,a przeciez nie trzeba byc lekarzem ,zeby widziec)
Jesli sa jakies pytania ,a znam na nie odpowiedz,to bedzie mi milo,jesli bede w stanie odpowiedziec
Usciskiwszystkim watpiacym ze mozna
zofia 2008-08-07 13:03
e-mail

woj.: podkarpackie

witam! mam problem-myśle ze ktoś sie nade mną zlituje.moja córka z zespołem dawna ma przyznany z pfron znaczny stopień niepełnosprawności.upośledzenie umysłowe sięga syopnia również znaczneg(jest NIECZYTATA,NIEPISATA jedyne co to sama załatwia swoje potrzeby fizjologiczne). 18lat i nadszedł czas ZUS-u.oczywiście (podleczyli-II grupa zus(zdolna do samodzielnej egzystencji) -no durnie. powiedziano mi ze dla niej przysługuje renta socjalna-ale dlaczego? mam czas na odwołanie bo sprawa jest świeża.chcę walczyć o Igrupe- należy sie córce????? czy ktoś mi morze podpowiedzieć??????? sama renta socjalna nie przeszkadzała by w niczym ale fakt posiadania grupy II zabiera KAROLINIE-wszystkie ulgi. nie wiem dla czego nie wzięto w zus pod uwage orzeczenia z PFRON-stopień znaczny(czy taka sytuacja mogła mieć miejsce???) pisząc o ulgach mam na mśli między innymi komunikację- u nas w RZESZOWIE!!!!!! nie biorą pod uwagę orzeczenia z pfron,żądają I grupy ZUS zeby jakieś prawa uzyskać. KAROLINA nie jest w stanie sama nawet biletu kupić a opiekun jej jest konieczny(trzeba płacić-a co będzie jak mnie braknie?) CZY TO NIE JEST ZŁOŚLIWOŚĆ URZĘDASÓW???? RENTA SOCJALNA CZY I GRUPA ZUS?-podpowiedzcie moi drodzy
Iza 2008-08-08 02:15

woj.: małopolskie

Trzeba walczyć z Zusem. Ta II grupa to jakiś skandal?
Jak to zdolna do samodzielnej egzystencji???? Walcz. Walcz. Koniecznie złóż odwołanie.
Renta socjalna to sa niewielkie kwoty.

zofia 2008-08-14 13:30
e-mail

woj.: podkarpackie

a co w przypadku karoliny z okresem składkowym? piszą mądralińscy mi na poczte ze nie ma u niej okresu skłdkowego i dla tego renta socjalna,co oznacza ze dawna grupa II, chore i mija sie ze stanem faktycznym przecież Karolina bez opiekuna ginie w świecie...czy ci urzędnicy nasi to "są zdrowi"...
Magda B. 2008-08-14 20:15
e-mail
Kraków
woj.: małopolskie

Zofio mysle, ze sprobuj poszukac w internecie forum dotyczacego zespolu downa, ale moze tam znajdziesz cenne wskazowki, moze ludzie ktorzy doswiadczyli tego co Ty teraz umiejetnie pokieruja Cie na wlasciwe tory.
Napewno jest stowarzyszenie skupiajace osoby, ktore w taki czy inny sposob zwiazane sa z zespolem downa i moze pomaga w takich przypadkach jak Twoj
U nas jestes zawsze mile widziana. Borykamy sie czasem z problemem rentowym, ale w innym przypadku chorobowym.
Pochodze z podkarpacia i mam fatalna opinie o komisjach zusowskich i przyznawaniu renty.
Zycze powodzenia i walcz, walcz o swoje prawa.
Zagladaj do nas i dawaj znac o postepach.
Kasia 2008-09-10 16:22

woj.: kujawsko-pomorskie

Witam mam problem lezałam w szpitalu na potrzymaniu ciazy 36 dni a moja ubezpieczalnia nie chce ni wypłacic teraz odszkodowania jak mam napisac odwołanie z gory dziekuje Pomocy
Magda B. 2008-09-10 16:47
e-mail
Kraków
woj.: małopolskie

Przepraszam, nie chcialabym nikogo urazic, ale to nie jest forum dorodcze w sprawie ubepieczen i rent. Tu owszem znamy ewentualnie ten problem ale zwiazany glownie z choroba plasawica huntingtona.
Pisze to, zeby nie czekac na jakies celne porady, bo a noz widelec gdzie indziej w innym miejscu w sieci ten temat jest duzo lepiej znany. Tu jedynie mozemy podejrzewac co nalezy zrobic.
Z wlasnego dswiadczenia wiem, ze nie zawsze chca ubezpieczalnie tak latwo wyplacac, ale po pierwsze przeczytaj uwaznie OWU (ogolne warunki ubezpieczenia) tam jest podane co obejmuje ubezpieczenie i od kiedy jestes objeta tym ubezpieczeniem. Nie kazde ubezpieczenie obejmuje leczenie szpitalne a jak juz to tez sa wyjatki za co biora "odpowiedzialnosc" (sa przewaznie wymienione grupy chorob).
Powodzenia
Ja tez walczylam i nie wiem czy nadal nie bede
Magda 2009-09-15 17:19
e-mail
Muszyna
woj.: małopolskie

Ja mam ten sam problem mąż choruje na HD od kilkunastu lat ale do lekarza wybrał sie dopiero parę lat temu i okazało się po dość długim diagnozowaniu że choruje na HD, niestety przez prawie 10 lat nie pracował bo zajmowal sie chorą matką ktora wymagała stałej opieki, w tej chwili mąż wymaga juz czasami opieki chociaż ma dopiero 45 lat, lekarz prowadzący wypisal mu wniosek o rentę niestety lekarz orzecznik orzekł że maż jest niepełnosprawny czasowo do 2011 roku i w efekcie zus nie dał mu renty bo nie spełnie wymogów przeciez to kpina jak człowiek z tą chorobą nie mający szans na wyleczenie i w pewnym momencie wymagajacy opieki zostaje pozostawiony przede wszystkim bez środków do życia i bez pomocy. Ja niestety przez stres związany z latami opieki na teściową gdyz pomagałam mężowi teraz borykam sie z chorobą męża i myślą co będzie z moim jedynym synem. Więc po prostu niewiem co dalej robić jak to dalej popchnąć proszę doradźcie co dalej
Dana 2009-09-15 20:42
e-mail

woj.: małopolskie

Witaj Magda, mój mąż też jest bez renty, ponieważ zbyt późno zgłosił się do neurologa. Miał 11 lat przerwy, kiedy złożyłam dokumenty o rentę. A zgodnie z przepisami, do nabycia prawa do renty należy udowodnić 5 lat okresów składkowych wraz z okresami nieskładkowymi, które powinny przypadać w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę. Jeżeli udowodnisz, że mąż opiekował się mamą, która posiada znaczny stopień niepełnosprawności, to wg przepisu 3 lata opieki nad mamą powinno się wliczyć jako okres nieskładkowy. Jeśli możesz się jeszcze odwołać to lepiej oddaj tą sprawę w ręce prawnika. Jest takie Biuro Prawne w Krakowie przy Rondzie Kotlarskim, na ul. Grzegórzeckiej, gdzie w ramach MOPS-u udzielają porad za darmo. Ja nie korzystałam z tych usług, być może to był błąd, ale brakło już sił. Ty powinnaś jeszcze zawalczyć.
Pozdrawiam.

Dana 2009-09-15 21:06
e-mail

woj.: małopolskie

O syna narazie się nie martw. Mój syn jedyny odziedziczył zły gen po ojcu i jak narazie ma się dobrze. Jest moją jedyną podporą.
Kiedyś,ktoś mi powiedział, że muszę to przeżyć. Nie mogłam się z tym stwierdzeniem pogodzić, a jednak muszę to przeżyć...
mirek 2009-10-11 04:54
e-mail
zielona gora
woj.: lubuskie

Mam pytanie:)Mam ccórke niepełnosprawną umysłowo ktora ma 18 lat i chodzi jeszcze do szkoły specjalnej gimnazjalnej.Chciałabym sie dowiedzieć czy morze starac sie o rete socjalna.
Iza 2009-10-11 15:39
Tarnów
woj.: małopolskie

z tego co wiem...dawniej były takie przepisy ze trzeba było uwodnić ze niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia żeby dostać rentę socjalną.
Jak jest teraz.. nie wiem.
powrót na forum   poprzedni wątek | następny wątek  
 
Aby dodać odpowiedź do tego tematu, należy wypełnić poniższy formularz:
Autor odpowiedzi:
Miejscowość (opcjonalnie):
Województwo:
Adres e-mail (opcjonalnie):
Ikonka odpowiedzi:                     
Tytuł:
Twoja odpowiedź:
Kod:    Przepisz kod: