Powrót na forum

Dodaj odpowiedź

  poprzedni wątek | następny wątek  
Autor Temat:     Pytanie - renta i inne świadczenia
Iza 2004-05-14 18:01

woj.: małopolskie

Mam pytanie do opiekunów osób chorych.
Ja wygląda u Was kwestia renty Waszych partnerów i innej ewentualnej pomocy ( swiadczeń itd.), którą można byłoby uzyskać.
Pytam, bo moja Mama właśnie odwoływała się od decyzji ZUS ( efekt będziemy znać dopiero w poniedziałek). W każdym bądź razie rentę przyznano Mamie na 3 lata i bez zasiłku pielęgnacyjnego.
Czy korzystacie jeszcze z jakiejś innej pomocy finansowej i nie tylko finansowej.
Na co może liczyć osoba chora?
Pytam, bo sytuacja mojej Mamy nie wygląda dobrze, renta jest niewielka ( leki wiadomo kosztują), a mieszka z nią moja siostra i jej mąż, a oni nie mogą znaleźć pracy. No więc sami rozumiecie, że nie jest wesoło.
Oprócz mnie Mama nie ma właściwie żadnej innej osoby, która mogłaby jej pomóc finansowo, a moje możliwości tez mają jakieś granice.

Dorota 2004-05-16 02:16
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Mój małżonek też dostał rentę na dwa lata i bez zasiłku pielęgnacyjnego.Nie składaliśmy odwołania , bo jakoś mi to umkneło,a teraz żałuję,bo jest nam ciężko,a 144 zł byłoby na lekarstwa. Tak jak Iza ,jestem ciekawa jak to wygląda u innych chorych.
ania 2004-05-16 03:37
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

No to wygląda na to że my mieliśmy sporo szczęścia...
Wkleję Wam to co w pamiętniku mam na ten temat - w latach na razie nieudostępnionych:

lipiec 2003
W końcu wybrałam się do działu kadr w pracy Roberta. Czuję się bezradnie wobec tych wszystkich przepisów i ustaw... Jego obowiązuje ustawa resortu MSW, nie podlega pod zwykły ZUS. Nie znam nikogo, kto byłby na tyle zorientowany, by mi to wyjasnić.
Pani kadrowa okazała się bardzo życzliwa. "Strażacy są od gaszenia pożarów a my od dopilnowania tych spraw."
Przepełnia mnie wdzięczność dla takich ludzi.
Pomysł jest taki, że tuż przed odejściem na emeryturę Robert dostanie maksymalne podwyżki, by potem miał jak najwyższą emeryturę.
To możliwe jest chyba tylko dlatego, że to firma państwowa! Jak to dobrze, że Robert ostatecznie trafił tam - miał przecież mnóstwo pomysłów na życie! Ten okazał się sensowny.
Kadrowa wytłumaczyła mi, że do października Robert będzie mimo komisji na zwolnieniu. Wtedy nabierze praw emerytalnych. I wtedy wybierze się lepszy wariant - rentę lub emeryturę (emerytura przy jego wysłudze lat wynosiłaby tylko 40% pensji, ale byłaby stała).


21 lipiec
Hurrrrrrrrrraaaaaaaa!!!
Nie marzyliśmy o tym, ale na komisji Robert dostał I grupę inwalidzką na czas nieokreślony (80% pensji). Należy mu się zdecydowanie. To byłby skandal, gdyby mu nie przyznali.
Teraz mogę spać spokojnie.



4 wrzesień
Niech to drzwi ścisną! Dzisiaj Robert dostał ponowne wezwanie na komisję rentową. Ale tym razem aż do Katowic. Z pisma wynika, że Komisja Okręgowa podważa decyzję wojewódzkiej i chce sama ocenić, czy pierwsza grupa się należy. Buuuuu... A już się tak cieszyliśmy, że kłopot z głowy!!! Jestem zła, rozżalona i zdenerwowana. I boje się, że rezultat będzie dla nas nie za dobry...
Wydaje mi się, że to bezprawne. Obie strony na odwołanie miały 4 tygodnie. Od pierwszej komisji minęło już więcej!!! Wrrrr...



10 wrzesień
Jedziemy do Katowic. Musiałam wziąć urlop bezpłatny w pracy. Wyjazd skoro świt, bo zażyczyli nas sobie widzieć o 9:00.
Pewien wirtualny znajomy - Damian - który przypadkowo kiedyś zapukał do mnie na GG, zaoferował pomoc. Jest z Tychów - powiedział, że będzie na nas czekać na stacji BP pod Gliwicami i popilotuje do tamtego szpitala, gdzie mamy się zjawić. Po raz kolejny wirtualni ludzie okazują się niesamowicie bezinteresowni i pomocni. Jest we mnie wielka wdzięczność w związku z tym...
Damian czeka z nami na Komisję. Robert znika w gabinecie a my trzymamy mocno kciuki. Po kilkunastu minutach wychodzi - uśmiechnięty. HURRRAAA. Wynik przerósł nasze oczekiwania - nie dość, że komisja podtrzymała przyznanie pierwszej grupy inwalidzkiej, to dodatkowo dorzuciła zasiłek pielęgnacyjny!
Ufff, co za ulga. I jaka radość!
Więc uczciliśmy to z Damianem na lodach :-)
A co!
Droga do domu deszczowa, ale za to Bajor pięknie mi śpiewał...
-------------------

No i tak to u nas było.
A swoją drogą nieprzyznawanie ludziom z HD I grupy to SKANDAL!!!!!!!!!
ktoś 2004-05-16 06:07

woj.: nie chcę podać

i dlatego nie mozna sobie tylko wirtualnie wymieniać myśli ale .............. moze kiedyś da się coś zrobić w tej sprawie
PiotrZ 2004-05-16 21:28
e-mail
NS
woj.: małopolskie

My mieliśmy dużo szczęścia, bo pierwsza wizyta żony u psychiatry była jeszcze kiedy pozostawała w stosunku pracy (miała zatrudnienie w szkole, choć na urlopie macierzyńskim). Potem po 2/3 latach nastepne i szpital. Po szpitalu dostała rentę na schizofrenie (najniższą.. Kiedy dostaliśmy wyniki HD, ruszyłem do ZUS'u jeszcze raz mając pewność, że na "taką chorobę" to dadzą jej stała rentę. Niestety od tej pory najpier na rok, potem na dwa, ostatnio chyba na trzy lata. Kiedy zaczęły już pojawiać się ruchy, po prostu złożyłem podanie o zasiłek pielęgnacyjny i przyjęli.
Dostała bez problemu, za pierwszym razem.
Poza tym w zeszłym roku wystąpiłem do PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) o tzw. dofinansowanie do "łamania barier architektonicznych". Chciałem przebudować łazienkę, aby wyrzucić niewygodną i niebezpieczną wannę, zamienic ja na prysznic, oraz dodać bidet. Trzeba było zrobić plan przebudowy, szacunkowe koszty itd (to wszytsko można się u nich dowiedzieć). Chciałem tylko 5000, bo 20% trzeba mieć swego własnego wkładu, a więcej nie byłem sobie w stanie wyobrazić, że nazbieram. . Kiedy przyszła komisja z PRFON'u (mieszkam w starym drewnianym domku). Gdy przyszła komisja, aby sprawdzic, czy to, co podałem jest zgodne ze stanem faktycznym zaproponowali mi nawt 25.000, żeby zrobić centralne ogrzewanie. Wskutek całkowitego, Bożego, zbiegu okoliczności udało się nam to zrobić.
Mam podobne pytanie, w nowym watku "wrzucę".
PiotrZ 2004-05-16 21:42
e-mail
NS
woj.: małopolskie

Wow! widzę, że wszystki polskie "ogonki" przechodzą! Super!

Sorki okazuje się, że pod ten temat pasuje.
CHciałem się zapytać, czy ktoś z Was wie właśnie na temat pomocy społecznej w ramach unijnych przepisów. Od przyjaciół wiem, że na zachodzie te sprawy są bardzo poważnie traktowane i, szczególnie w Niemczech i Anglii, ludzie chorzy mają ogromny fundusz pomocowy z opieki społecznej. Również żyjemy znacznie poniżej granicy minimum często korzystając z zasiłków. Od maja zmieniał się ustawa i jest tam taki przepis, że jeśli rodzina ma poniżej średniej to OBLIGATORYJNIE ma dostawac z OS zasiłek, ale jak mi wyjaśniono w opice nie ma jeszcze do tego żadnych przepisów wykonawczych, ani tym bardziej pieniedzy na te zasiłki.
Jeden ze znajomych zdecydowanie zachęcił mnie do zainteresowania się tematem finansowych dotacji z Unii, właśnie dlatego, ze zna to z zachodu. Niestety jeszcze nic poza tym, co powyżej, nie wiem. Może macie jakieś możliwość wypytać i dowiedzieć sie więcej szczegółów? Może ktoś z Towarzystaw może pomóc w zbadaniu tej sprawy, bo w oddziałach z zachodniej europy to napewno dobrze znają. Z pewnością są to spore możliwości, ale kiedy dotrą do nas???/ Prawda jest taka, że jeśli sami się nie dowiemy to nikt nam nie powie. Mam jeszcze upoślędzaoną córkę i gdyby nie moja matka, które mnie informaowała o wszystkich należących się nam możliwościach to od żadnego lekarza nie dowiedzielibyśmy się niczego. A jak lekarze reagują na HD to chyba wszyscy przerabialiśmy.
dotta 2004-05-16 23:21

woj.: mazowieckie

myślę że na początek ustosukuje sie do ostatniego zdania PZ - lekarze sa różni jak rózni są ludzie, reagują na HD róanie i przkro mi że masz złe doświadczenia a z drugiej strony nie do ich obowiązków należy informowanie o mozliwościahc socjalnych tylko leczyc. To ze niektórzy widza niewiele o HD, to choroba rzadka nie kazdy ja spotkał i to nie tylko specyfika Polski.
Towarzystwo- Stowarzyszenie HD to tacy ludzie jak Ty i to własnie tacy ludzie organizuja się po to aby innym coś o chorobie i swoich problemach przekazać i zbierać informacje dla innych i dla siebie, Moze warto wziąc w tym udział....
Jak sam widzisz jak się za coś zabrałeś to sie udało. Moze przygotujesz informacje jak starać się w PFRON o dofinansowanie mozna będzie je umioeścić na stronie Stowarzyszenia (Ania wie jak)
Iza 2004-05-18 14:08

woj.: małopolskie

No więc rozmawiałam z siostrą, nie wiem czy wszystko dobrze zrozumiała, ale powiedziała mi, że Mama dostała rentę dożywotnią i zasiłek pielęgnacyjny na rok. Nie za bardzo to rozumiem:( mam tylko nadzieję, że nie bedzie musiała już jeździć po komisjach zusowskich.
Dorota 2004-05-19 02:08
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Mam pytanie o zasiłek pielęgnacyjny,czy to podanie mam złozyć do Zus ? Czy musi być potwierdzone przez lekarza? Co mam w nim napisać żeby było dobrze? Czy będzie trzeba iść na komisję?
Piotr Z 2004-05-21 17:22
e-mail
Nowy Sacz
woj.: małopolskie

ZUS, a raczej lekarze z komisji, zachowuja się strasznie dziwacznie, w zasadzie to nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Po otrzymaniu wyniku badań złożylismy do ZUS papiery w nadziei, że dadzą rente i zasiłek na stałe, ale od tej pory co dwa lata musimy chodzic na komisje.

Jesli chodzi o tą informcje o PFRON'ie, to niestety nie jestem w stanie nic napisać, bo jestem totalnym dezorganizatorem, po prostu napisali mi jakie papiery trzeba mieć, żeby to dostać i jakoś z pomocą sporej ilości ludzi poszło a czasami nawet toczylo się samo. nie znam żadnyc przepisów ani zasad, a budowa w domu to dla mnie tak, jakby najeżdzał na mnie walec, brrrr...
wiem, tylko ze są firmy, które robia dla PFRON'u czesto i sa w stanie zrobic to na tyle taniej, ze nie trzeba miec nawet tych 20%. Firma robi całą robotę i wypisuje kwit, ze klient wplacil wywmagane 20% kwoty. Ja poza złożeniem formularza z kosztorysem robót, nie zrobiłem nic wiecej, bo sporo działań okazało się niepotrzebnych, ponieważ wszystkie formalności załatwiła firma robica ten remont.
Iza 2004-05-21 18:51

woj.: małopolskie

No więc mam informacje na temat dodatku pielęgnacyjnego. Może go dostać tylko osoba, która niezdolna jest do samodzielnej egzystencji. No więc jeśli lekarz uznał, że ktoś jest zdolny do samodzielnej egzystencji to zostaje tylko odwołanie się od decyzji ZUS do sądu.

A tu właściwy fragment przepisów:
Art. 75. 1. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. Dodatek pielęgnacyjny wynosi 106,41(1) zł miesięcznie.
3. Kwotę dodatku, o którym mowa w ust. 2, podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
4. Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.



Dodam jeszcze , że na dzień dzisiejszy kwota dodatku to 144 złJ

Dorota 2004-05-22 03:28
e-mail
Wrocław
woj.: dolnośląskie

Bardzo wam dziękuję.
Iza 2004-05-27 14:04

woj.: małopolskie

Jeśli chodzi o usuwanie barier architektonicznych ( np. podjazd, czy łazienka) mozna sie starać o dofinansowanie - z tymże trzeba mieć jakąs część swoich pieniedzy ( dokładnie się nie orientuje, ale jesli chodzi o łazienkę to to jest około 25%).
W tym celu trzeba się zwrócić do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - jednostka organizacyjna powiatu, przy mniejszych miastach, i do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej przy miastach większych ( powiatach grodzkich).
No ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo z reguły nie ma szans na otrzymanie pieniędzy od razu, trzeba odczekac jakiś rok. Ale warto - znajoma osoba dostała 7000 zł ( swój wkład 2000 zł) na remont łazienki.
Iza 2004-06-03 15:39

woj.: małopolskie



mam jeszcze jedna wiadomość ? większość z Was może o tym wie, ale piszę dla tych, którzy nie wiedzą.
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oferują dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych dla osób chorych. Dopłacają również opiekunom.
Trzeba sobie jeszcze zapłacić koszty podróży, ale i tak chyba się opłaca, bo na tych turnusach chorzy maja zapewnione różne zabiegi rehabilitacyjne, opiekę lekarską itd.No i odpoczyają trochę ejdnak w innym miejscu.
Np. osoby z dawną II grupą ( w mojej miejscowości dowiadywałam się) do 14 dniowego pobytu nad morzem dopłacają 300 zł.

Iza 2004-06-03 15:47

woj.: małopolskie

I jeszcze do Doroty:

koniecznie idź do ZUS i dowiedz sie czy możesz teraz złozyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny, z tego co wiem, to jest taka możliwość, jeśli stan zdrowia się pogarsza.A odwoływac się od bzdurnych decyzji ZUS po prostu trzeba koniecznie. Oni z reguły bardzo krzywdzą ludzi i liczą na to właśnie, że się nie odwołają. A z tego co wiem to sądy z reguły przyznają rację chorym.
Iza 2004-06-03 20:33

woj.: małopolskie

I jeszcze jedna ważna infromacja dotycząca turnusów rehabilitacyjnych: osoba chora może z nich korzystać co roku ( raz w roku).
Piotr 2004-06-06 08:11
e-mail
Ns
woj.: małopolskie

NIemal wszystko, wraz z odpowiednimi aktami prawnymi znajduje się na stronach PFRON'u
http://www.pfron.org.pl
Magda 2004-10-30 07:06

woj.: mazowieckie

Jesteśmy właśnie po remoncie łazienki.Dofinansowali nam 7600 zł pozostała kwota 2400 była naszym udziałem.Mój mąż praktycznie nie chodzi od ponad roku .Dlatego musiałam coś zrobić by pomóc sobie i jemu.Chodzi głównie o odleżyny i pobudzenie krążenia .W łazience zamontowaliśmy wannę z hydromasażem, uchwyty posdzkę antypoślizgową zmieniliśmy ustawienie by zwiększyć jej powierzchnię. Oprócz tego w tym roku dofinansowali mam 60% do zakupu łóżka rehabilitacyjnego.Pozostałe 40% na konto firmy od której dokonywaliśmy zakupu przelała firma w której pracuję ,mąż był również pracownikiem.Sama nie dałabym rady takie łóżko kosztuje 4300zł. To wspaniała rzecz regulacja podłoża, łamane na cztery wszystko sterowane pilotem.Można go przemieszczać ma również barierki co jest bardzo ważne w tej chorobie.Jeżeli mogę Wam coś poradzić to nie zamykajcie się w czterech ścianach to nic nie da uważam że to żaden wstyd poprosić kogoś o pomoc.Wiem że nikt z nas nie chciałby tych pieniędzy i przeżyć tego związanych z tę właśnie chorobą ale trudno stało się .Pamiętajcie jeżeli nie będziecie rozmawiać o tym problemie nikt do Was nie przyjdzie z pomocą.Wiem ,że do sprzętu rehabilitacyjnego można starać się o dofinansowanie w każdym roku natomiast jeżeli chodzi o likwidację barier raz na trzy lata.
Dotta 2004-10-30 21:20

woj.: mazowieckie

Magdo? czy wybierasz sie 07.11 na spotkanie Stowarzyszenia aby tam podzielić się swoimi doświadczeniami?
Magda 2004-10-31 04:22

woj.: mazowieckie

Bardzo bym chciała na tę chwilę myślę ,że będę .
paweł pryga 2005-07-01 00:08
e-mail
tychy
woj.: śląskie

hejjj słuchaj cie mam 1 grupe inwalidzką i pisze mi ze nie zdolny całkowice do pracy czyli co nie moge sie ubiegaac o prace hmmm ja tego nie rozumiem skonczyłem technik ekonomista a nadodatek tylko nie umiem chodzic a tak w ogóle mam sprawne rece wiec chyba jestes czesciowo zdolny do pracy
bodi 2005-08-05 17:50
XXXX
woj.: podkarpackie

W tym Zusie sa powaleni sadza ze z cukrzycy mozna sie wyleczyc niech sami zachoruja to zobacza czy mozna
Karolinka 2008-07-07 20:44
-
woj.: śląskie

Witam!!!
Mam pytanie? a mianowicie mam cukrzyce typu I,którą wykryto nie dawno jaka mam szanse na dostanie z tego tylułu renty czy ta cjoroba wogóle kategoryzuje sie na rentę?Mam 22 lata
piotr 2010-10-07 21:27
pabianice
woj.: łódzkie

Witam,
Proszę o odpowiedż. Czy osoba chora na schizofrenie 2 grupa niepełnosprawności będąca na rencie socjalnej 597 zł może otrzymać dotacje z PFRON na otworzenie własnej firmy.
Iza 2010-10-08 01:01
e-mail
Tarnów
woj.: małopolskie

Piotrze, ale w tej sprawie najlepiej pytać u źródła
Iza 2010-10-13 15:44
Tarnów
woj.: małopolskie

nie wiem czy o tym już było ale wklejam
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=305
niestety moja siostra sie "nie łapie", bo moja mama nie ma rozwodu pomimo tego że ojciec nie interesuje sie nami od kiludziesieciu lat i nawet gdybyśmy chciały ją namówić to rozwodu nie weźmie bo jak mówi: "brała ślub kościelny"
paulina 2014-08-06 06:14
e-mail
warszawa
woj.: mazowieckie

witam was chciałam się z wami podzelic jak juz pisalam w innym watku że miałam częściowa niezdolność do pracy pul roku temu ja dostalam na komisji a w zeszlym miesiacu z pogorszenia stanu zdrowa skladalam znowu papiery, a że pani doktor do domu musiała przyjechać i poczekac dluzsza chwilę jak dojde do furtki bo cierzko chodze, jeszcze nie mogła mnie zrozumieć co muwie bo mowa jest bardzo belkotliwa i oceniała mnie ze skali barthel..... to przyznano mi całkowita niezdolność do pracy i do samodzielniej egzystencji..... pozdrawiam was wszystkich
Iza 2014-08-06 15:54
e-mail
Tarnów
woj.: małopolskie

My też Cię pozdrawiamy.
I ... użycie słowa "dobrze" jest takie trochę nie na miejscu, bo lepiej, żeby choroby nie było, ale DOBRZE, że sprawę renty masz już za sobą.
dabrowa 2018-05-28 11:03

woj.: kujawsko-pomorskie

Akurat zasiłek pielęgnacyjny jest przyznawany bezpośrednio osobom uprawnionym, a nie opiekunom. Tutaj przeczytacie więcej na ten temat: http://aeger.pl/zasilek-pielegnacyjny-przy-znacznym-stopniu-niepelnosprawnosci/
Kasia 2018-06-24 17:00
e-mail
Rogowo
woj.: kujawsko-pomorskie

Zwracam sie z ogromną prosba czy ma moze ktos do odstapienia lek o nazwie TETMODIS , moja corka bierze ten lek niestety na jej schorzenie ten lek jest nierefundowany prosze o kontakt 660919236
powrót na forum   poprzedni wątek | następny wątek  
 
Aby dodać odpowiedź do tego tematu, należy wypełnić poniższy formularz:
Autor odpowiedzi:
Miejscowość (opcjonalnie):
Województwo:
Adres e-mail (opcjonalnie):
Ikonka odpowiedzi:                     
Tytuł:
Twoja odpowiedź:
Kod:    Przepisz kod: